Hieronder volgt het (afsluitende) verslag van het tweede Staunton Nosbo-team:

Schaken en golfen zijn twee puur  individuele sporten, maar kennen beide landelijke en regionale  competities met teams bestaande uit 6 tot 8 spelers.  De teams zijn ingedeeld in klassen waardoor de spelers tegen min of meer gelijkwaardige tegenstanders spelen. Winst of verlies hangt sterk af van de instelling van de speler. Elke speler ervaart de verantwoordelijkheid voor de team prestatie , “het team gevoel”. Om dat goede team gevoel te krijgen moet een team bestaan uit een minimaal aantal spelers die samen een hechte groep vormen. Daarom bestaat ons team uit 7 spelers en een vaste invaller, Jeroen. Alle wedstrijden zijn met deze 8 schakers  gespeeld , daar waar andere teams vaak  uit 10 of 11 spelers bestaan. Wij gaan  uit van eigen kracht. Met Theo op bord een als “breker”;  Poppe (die met zijn grote routine zelden een partij verliest) op bord 2. Hans, Jan en Gerrit moeten de punten binnen brengen  terwijl  Jeljer en Henk  moesten voorkomen dat zij verliezen. Alleen tegen Haren werd gelijk gespeeld, de overig  wedstrijden werden gewonnen ( soms krap; 3 wedstrijden met 3,5 – 2,5 ). Daarmee werden  wij ongeslagen kampioen in de eerste klasse A seizoen 2018/2019.

 

Zonder dat het in de speelagenda staat vermeld kregen wij als verrassing (naast de felicitaties) van de Nosbo het bericht dat wij op vrijdag avond  24 mei moeten aantreden tegen Sissa 3 , kampioen eerste klasse B.  De strijd zou gaan om het kampioenschap van de eerste klasse. Ook het wedstrijd reglement werd ons toen pas bekend gemaakt.  Alleen spelers die in de competitie voor het team hadden gespeeld mochten mee doen; dus geen invallers van buiten het team. Het kostte dan ook de nodige moeite om 6 van de 8 beschikbare spelers over te halen om wedstrijd op de vrijdag avond te spelen. Hans en Jeroen waren absoluut verhinderd, dus speelden wij  in de opstelling met Gerrit op bord 3. De captain van ons team had een complete “Off-day”. Gaf stukken cadeau en sloeg in de snel schaak partij zijn eigen stuk van het bord. Maar in de reguliere wedstrijd wonnen wij alle partijen op de  oneven borden waardoor de uitslag op  3 – 3  kwam. Om half twaalf opnieuw achter de borden  voor de beslissingswedstrijd snelschaken. Drie minuten plus 2 seconden  per set  ( 60 zetten in 5 minuten !). Niet alleen een spelvorm ongeschikt voor 70 plussers maar onwaardig voor een schaak organisatie. Het komt er op neer dat als 2 marathon lopers na 42 km gelijk tijdig over de  finish komen besloten wordt de winnaar aan te wijzen via  een wedstrijd over 100 meter horden, ook een loop evenement. De uitslag van deze incorrecte beslissingswedstrijd was 4 – 2 voor Sissa 3. De bovenste 2 borden speelden remise terwijl Gerrit niet allen de reguliere wedstrijd won maar ook deze wedstrijd op zijn naam schreef. De onderste 3 borden verloren de ongelijke strijd. Toch een geslaagde schaakavond, maar er zullen voor de volgende keer  enige wijzigingen nodig zijn.

26 Mei 2019, Jan Hollander (captain).

Lokatie

De Helpen
Gebouw van de BSV Helpman-Oost

Groenesteinlaan 16
9722BX Groningen

Tel: 050 - 529 01 89

Contact

Secretariaat:
Edwin Zuiderweg
Tel: 0637383169
E-mail: info@sgstaunton.nl

 

Jeugdschaak:
Anders Bay
Tel: 06-12915403

Speelavonden

De jeugd
Maandagavond van 18.30 - 20.00 uur

Senioren
Maandagavond
Aanmelden tussen 19.30 en 19.45 uur
Kan ook via 050-5290189